Gminny Zespół Opiekuńczo- Wychowawczy w Kurzętniku w skład którego wchodzą Przedszkole ,,Kogucik’’ oraz Żłobek ,,Pisklandia”
Procedura bezpieczeństwa i organizacji opieki w czasie pandemii
§ 1
- Przedszkole ,,Kogucik” jest czynne. w godzinach 7.00 - 16.00. Dzieci będą przyjmowane do przedszkola. do godziny 8.30
- Żłobek ,,Pisklandia” jest czynny w godzinach 6.30 - 16.30. Dzieci będą przyjmowane do żłobka do godziny 8.30.
- Do placówki może uczęszczać wyłącznie. dziecko zdrowe, bez objawów. chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. Jeżeli. w domu przebywa osoba w izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola/ żłobka.
- Rodzice i opiekunowie. przyprowadzający/odbierający dzieci do/z przedszkola/ żłobka zachowują dystans. społeczny w odniesieniu do pracowników. podmiotu jak i innych dzieci i ich rodziców. wynoszący min. 1,5 m.
- Dzieci przyprowadzane są do placówki i odbierane przez osoby zdrowe.
- Na terenie placówki zakazuje. się tworzenia zgromadzeń osób dorosłych. jak i dzieci przed lub po pobycie w przedszkolu/ żłobku.
- Ogranicza się do niezbędnego minimum przebywanie osób trzecich na terenie przedszkola/ żłobka.
- Wszystkie osoby dorosłe wchodzące do placówki zobowiązane są do rygorystycznego przestrzegania wszelkich środków ostrożności. Utrzymują dystans społeczny w odniesieniu do pracowników podmiotu jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący minimum 1,5m. Dezynfekują ręce za pomocą płynu do dezynfekcji umieszczonego przy wejściu do placówki, stosują osłonę nosa i ust (maseczka), dodatkowo mogą założyć rękawiczki.
- Powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt od 3 do 5 dzieci wynosi co najmniej 15 m2; w przypadku liczby dzieci większej niż 5 powierzchnia ulega zwiększeniu na każde kolejne dziecko o co najmniej 2 m²; jednakże powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 m².
- Każda grupa przebywa w wyznaczonej sali. W grupie przebywa maksymalnie 25 dzieci. Do grupy przyporządkowani są ci sami opiekunowie.
- W sali, w której przebywa grupa należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować. Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.) należy je dokładnie czyścić lub dezynfekować.
- Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Dziecko nie powinno zabierać ze sobą do przedszkola/ żłobka i z przedszkola/ żłobka niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach opiekunowie zapewniają, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast rodzice / opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie / pranie / dezynfekcję zabawki.
- Opiekunowie zachowują dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni podmiotu, wynoszący min. 1,5 m.
- Po odebraniu dziecka z placówki obowiązuje całkowity zakaz przebywania rodziców (opiekunów) z dziećmi na podwórku przedszkolnym, w tym placu zabaw.
- Bezpośrednie konsultacje nauczycieli z rodzicami/ opiekunami są zawieszone do czasu zniesienia zakazów epidemicznych. W przypadku potrzeby porozmawiania z nauczycielem kontakt odbywać się będzie wyłącznie telefonicznie lub drogą mailową.
- Jeśli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby rodzice/opiekunowie powiadomieni przez nauczyciela zobowiązani są do pilnego odebrania dziecka z przedszkola/ żłobka. Nauczyciele/ opiekunowie w żłobku zobowiązani są do zapewnienia szybkiego sposobu komunikacji z rodzicami/opiekunami dziecka.
- Sprzęt na placu zabaw jest czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany.
- Rodzic/opiekun wyraża zgodę na mierzenie temperatury dziecka podczas pobytu w przedszkolu/ żłobku. Przedszkole/ żłobek dysponuje termometrami bezdotykowymi oraz termometrami elektronicznymi.
- Monitoruje się czynności porządkowe.
- Szczegółowe kwestie organizacyjne regulowane są poprzez poszczególne procedury.
Procedura przyprowadzania i odbioru dziecka z przedszkola w okresie pandemii COVID-19
Procedura służy zapewnieniu zdrowia i bezpieczeństwa dzieciom oraz pracownikom na terenie Gminnego Zespołu Opiekuńczo- Wychowawczego w Kurzętniku, a także zminimalizowaniu zagrożenia zakażeniem koronawirusem.
§ 1
- Przedszkole ,, Kogucik’’ jest czynne w godzinach 7.00 - 16.00.
- Żłobek ,,Pisklandia” jest czynny w godzinach 6.30 – 16.30.
- Dzieci będą przyjmowane do przedszkola do godziny 8.30.
§ 2
- Do placówki może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych dziecko nie zostanie przyjęte do przedszkola/ żłobka.
- Jeżeli w domu przebywa osoba w izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola/ żłobka.
- Rodzice zobowiązani są do wyrażenia zgody na pomiar temperatury dzieci przez pracowników placówki. Do pomiaru temperatury stosuje się termometry bezdotykowe.
- Nie ma obowiązku dezynfekcji rąk oraz noszenia maseczek przez dzieci.
- Dziecko nie powinno zabierać ze sobą do placówki i z placówki niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach opiekunowie powinni zapewnić, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast rodzice powinni zadbać o regularne czyszczenie/ pranie/ dezynfekcję zabawki.
§ 3
- Ogranicza się ilość osób przebywających na terenie placówki, dlatego dziecko przyprowadza i odbiera tylko jedna z upoważnionych osób/ rodzic/ opiekun prawny.
- Dzieci przyprowadzane są do przedszkola/ żłobka i odbierane przez osoby zdrowe.
- Do odbioru dziecka uprawniony jest rodzic/ opiekun prawny lub inna osoba dorosła, upoważniona stosownym dokumentem. Jest ona odpowiedzialna za bezpieczeństwo dziecka w drodze do placówki i z placówki. Rodzice/ prawni opiekunowie ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odebranego przez upoważnioną przez nich osobę.
§ 4
- Na terenie placówki zakazuje się tworzenia zgromadzeń osób dorosłych jak i dzieci przed lub po pobycie w przedszkolu/ żłobku.
- Na teren budynku Gminnego Zespołu Opiekuńczo- Wychowawczego wpuszczany jest jeden rodzic z dzieckiem/ dziećmi. Podobnie podczas odbioru dzieci.
- W przypadku zgromadzenia się więcej niż 5-ro rodziców/ opiekunów z dziećmi- rodzic/ opiekun czeka z dzieckiem przed budynkiem żłobka/ przedszkola, z zachowaniem zasad określonych przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny w podstępach co najmniej 1,5 m.
- Wszystkie osoby dorosłe wchodzące do placówki zobowiązane są do rygorystycznego przestrzegania wszelkich środków ostrożności. Utrzymują dystans społeczny w odniesieniu do pracowników podmiotu jak i innych dzieci i ich rodziców/ opiekunów wynoszący minimum 1,5m. Dezynfekują ręce za pomocą płynu do dezynfekcji umieszczonego przy wejściu do placówki, stosują osłonę nosa i ust (maseczka), dodatkowo mogą założyć rękawiczki.
- Obowiązuje zakaz wchodzenia rodziców/opiekunów do sal przedszkolnych/ żłobkowych oraz innych pomieszczeń placówki za wyjątkiem szatni, gabinetu sekretarki.
- Zaleca się jak najkrótszy pobyt rodzica z dzieckiem w szatni oraz sprawne przebieranie dziecka.
- Po wejściu na salę, dziecko niezwłocznie myje ręce przy użyciu wody i mydła.
§ 5
- Dokument upoważnienia do odbioru dziecka jest własnoręcznie podpisany przez rodziców (prawnych opiekunów). Upoważnienie powinno być dostarczane osobiście przez rodziców w pierwszym dniu pobytu dziecka w żłobku/ przedszkolu lub wcześniej. Upoważnienia pozostają w dokumentacji grupy.
- Rodzic/ opiekun zobowiązany jest do punktualnego odebrania dziecka z przedszkola do godziny 16.00.
- Rodzic/ opiekun zobowiązany jest do punktualnego odebrania dziecka ze żłobka do godziny 16.30.
- W razie wątpliwości co do wiarygodności osoby, która odbiera dziecko, pracownik przedszkola/ żłobka ma obowiązek sprawdzenia zgodności danych w dokumencie tożsamości z danymi na pisemnym upoważnieniu do odbioru dziecka.
- Rodzice/ opiekunowie prawni lub inne osoby upoważnione, odbierają dziecko bezpośrednio z sali lub z ogrodu GZO-W, a następnie udają się do szatni celem przebrania dziecka. Rodzic odbija kartę na czytniku i niezwłocznie opuszcza z dzieckiem przedszkole/ żłobek.
- Po odebraniu dziecka z przedszkola/ ze żłobka obowiązuje całkowity zakaz przebywania rodziców (opiekunów) z dziećmi na podwórku placówki, w tym placu zabaw.
- W momencie odbioru dziecka przez rodzica, osobę upoważnioną pełną odpowiedzialność za dziecko ponosi osoba, która je odebrała. Dziecko powinno przebywać pod stałą opieką tej osoby, nawet jeśli przebywa jeszcze na terenie przedszkola/ żłobka.
- Przedszkole/ żłobek może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko będzie wskazywał na to, że nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwo ( np. upojenie alkoholowe, narkotykowe). Przedszkole/ żłobek może również odmówić wydania dziecka, jeśli dziecko będzie się opierało, płakało lub z innych przyczyn nie będzie chciało wyjść z osobą upoważnioną. W takiej sytuacji należy powiadomić drugiego z rodziców lub inną osobę do tego upoważnioną. Personel powinien powiadomić dyrektora.
- Jeżeli dziecko nie zostanie odebrane po upływie czasu pracy przedszkola/ żłobka, nauczyciel/ opiekun w żłobku ma obowiązek powiadomić o tym telefonicznie rodziców lub opiekunów dziecka.
- W sytuacjach, kiedy próby nawiązania kontaktu telefonicznego z rodzicami lub innymi upoważnionymi osobami nie udają się, nauczyciel/ opiekun w żłobku powiadamia dyrektora, który podejmuje decyzję o powiadomieniu Policji. Z przebiegu zaistniałej sytuacji należy sporządzić protokół zdarzenia, podpisany przez wszystkich obecnych świadków.
- Życzenie rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone orzeczeniem sądowym. 12. Rodzice i opiekunowie prawni zobowiązani są do systematycznej aktualizacji telefonów kontaktowych.
§ 6
- Bezpośrednie konsultacje nauczycieli/ opiekunów w żłobku z rodzicami/ opiekunami są zawieszone do czasu zniesienia zakazów epidemicznych. W przypadku potrzeby porozmawiania z nauczycielem/ opiekunem w żłobku kontakt odbywać się będzie wyłącznie telefonicznie lub drogą mailową.
- Jeśli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby rodzice/opiekunowie powiadomieni przez nauczyciela/ opiekuna w żłobku zobowiązani są do pilnego odebrania dziecka z przedszkola/ ze żłobka.
Procedura przebywania dzieci na świeżym powietrzu na terenie przedszkola Procedura ma na celu zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu dzieci na świeżym powietrzu na terenie placówki w okresie zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19.
§ 1
- Dzieci mogą korzystać z pobytu na świeżym powietrzu na terenie placówki. Organizuje się wyjścia, spacery, wycieczki poza teren placówki z zachowaniem reżimu sanitarnego.
- Rodzic/ opiekun powinien dostosować ubiór dziecka do panujących warunków atmosferycznych. Rodzic przygotowuje dziecko na pobyt na świeżym powietrzu (niekrępujące ruchów ubrania, wygodne buty). W przypadku słonecznej pogody należy pamiętać o zaopatrzeniu dziecka w odpowiednie nakrycie głowy.
- Dzieci korzystają z urządzeń zabawowych na placu zabaw zgodnie z ich przeznaczeniem.
- Każda grupa przebywa na świeżym powietrzu na wyznaczonym terenie przy zachowaniu możliwie największej odległości.
§ 2
- Zobowiązuje się nauczyciela/ opiekun w żłobku do określenia i omówienia z dziećmi zasad bezpieczeństwa i higieny podczas pobytu na terenie placówki, w tym podczas pobytu na placu zabaw.
- Przed wyjściem na świeże powietrze nauczyciel/ opiekun w żłobku przypomina dzieciom zasady dotyczące bezpiecznego i higienicznego przebywania na świeżym powietrzu. Przypomina m.in. o konieczności powiadomienia osoby dorosłej o niebezpieczeństwie, o zakazie oddalania się od grupy i nauczyciela/ opiekuna w żłobku, o obowiązku zgłaszania się na zbiórkę itp. Nauczyciel/ opiekuna w żłobku reaguje w przypadku zauważenia złamania ustalonych zasad, zachowań zagrażających zdrowiu i życiu dzieci.
- Nauczyciel/ opiekun w żłobku obowiązkowo przelicza dzieci przed wyjściem z sali/do sali, wyjściem/wejściem z/do toalety, wejściem/wyjściem do/z budynku placówki oraz na placu zabaw
§ 3
- Codziennie rano wyznaczony pracownik ma obowiązek sprawdzić, czy na terenie przedszkola/ żłobka nie ma zagrożeń dla bezpieczeństwa dzieci i innych użytkowników. Dodatkowo przed wejściem dzieci na plac zabaw nauczyciel/ pomoc nauczyciela/ opiekun w żłobku sprawdza to powtórnie.
- O wszelkich zauważonych usterkach nauczyciel/ opiekun w żłobku lub inny pracownik zawiadamia konserwatora i dyrektora.
- W czasie pobytu dzieci na terenie placówki musi być zamknięta i zaryglowana furtka oraz zamknięta brama wjazdowa.
§ 4
- Rodzice nie mogą przebywać na placu zabaw. 2. Pracownicy placówki powinni być w bezpośrednim kontakcie ze swoimi podopiecznymi i przebywać w sposób rozproszony w różnych częściach terenu przedszkola/ żłobka.
§ 5
- Po powrocie z placu zabaw nauczyciel/ opiekun żłobka dopilnowuje, by każde dziecko dokładnie umyło ręce wodą z mydłem.
- Pracownicy dokonują dezynfekcji rąk przy użyciu płynu do dezynfekcji.
- Sprzęty na placu zabaw są czyszczone z użyciem detergentu lub dezynfekowane po pobycie dzieci.
HIGIENA, CZYSZCZENIE I DEZYNFEKCJA POMIESZCZEŃ I POWIERZCHNI
§ 1
- Przed wejściem do budynku osoby dorosłe zobligowane są do zakrywania ust i nosa oraz do dezynfekcji rąk korzystając z płynu dezynfekującego przy wejściu do placówki.
- Dzieci regularnie myją ręce wodą z mydłem szczególnie po przyjściu do placówki, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza oraz po skorzystaniu z toalety.
- Sprzątaczka lub pomoc nauczyciela odpowiedzialna jest za codzienne prace porządkowe ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, toalet i sali oddziału. Odpowiada ona także za dezynfekcję powierzchni dotykowych - poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów, stolików, poręczy krzeseł, włączników w salach. Pomoc nauczyciela/ opiekun w żłobku odpowiedzialna za mycie/ dezynfekcję zabawek i innych przedmiotów używanych przez dzieci.
- Monitorowane są czynności porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych - poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków. (karta monitoringu).
- Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji. Do dezynfekcji używane są również myjki parowe.
- Należy zapewnić bieżącą dezynfekcję toalet.
- Personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy zostali zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej.
- Wywieszone są w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk — instrukcje.
Zasady funkcjonowania kuchni w czasie pandemii
§ 1
WYDAWANIE POSIŁKÓW
- Przy organizacji żywienia (kuchnia) w placówce, obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, personel kuchenny zobowiązany jest do: · stosowania środków ochrony osobistej, · utrzymania wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, · sprzętu kuchennego, · mycia i wyparzania wielorazowych naczyń i sztućców.
- Przygotowanie posiłków musi odbywać się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, wymogów sanitarnych zalecanych w okresie epidemii.
- Należy bezwzględnie dbać o czystość i dezynfekcję pomieszczeń kuchennych, myć i dezynfekować stanowiska pracy, opakowania produktów, sprzęt kuchenny.
- Pracownicy kuchni w sposób szczególny muszą dbać o właściwą higienę rąk poprzez mycie i dezynfekcję, m.in.: · przed rozpoczęciem pracy, · przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia, · po obróbce lub kontakcie z żywnością surową, nieprzetworzoną, · po zajmowaniu się odpadami, śmieciami, · po zakończeniu procedur czyszczenia, dezynfekcji, · po skorzystaniu z toalety, · po kaszlu, kichaniu, wydmuchiwaniu nosa, · po jedzeniu, piciu.
- Personel kuchenny musi przestrzegać zasad szczególnej ostrożności w zakresie zabezpieczenia epidemiologicznego: ograniczyć kontakty z pracownikami placówki oraz dziećmi, zachować odległość stanowisk pracy min. 1,5 m.
- Korzystanie z posiłków odbywać się będzie w sposób bezpieczny, przy każdorazowym czyszczeniu blatów stołów i wózków kuchennych.
- Posiłki wydawane są oddzielnie do każdej sali przedszkolnej i żłobkowej. Posiłki do sali dostarcza pomoc nauczyciela/ opiekun w żłobku. Po zakończonym posiłku pomoc nauczyciela/ opiekun w żłobku odnosi naczynia do wyznaczonego pomieszczenia kuchennego.
- Godziny podawania posiłków: 9.00 – śniadanie, 11.00 – obiad, 14.00 – podwieczorek.
§ 2
ZASADY DOSTARCZANIA I PRZYJMOWANIA TOWARU DO KUCHNI
- Dostawcy towarów powinni być zaopatrzeni w maseczki, rękawiczki i inne środki ochrony osobistej.
- Przywożony towar – produkty spożywcze– muszą być opakowane i zabezpieczone przed uszkodzeniem. 3. Towar dostawcy wystawiają przed wejściem do placówki od strony magazynów kuchennych.
PROCEDURA POSTĘPOWANIA NA WYPADEK ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM LUB ZACHOROWANIA NA COVID-19
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu podmiotu
§ 1
- Pracownicy/obsługa podmiotu powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno- epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
- Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gis.gov.pl lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujących przepisów prawa.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć go od pracy.
- ależy wstrzymać przyjmowanie kolejnych grup dzieci,
- powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną
- stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik:
- należy poddać gruntownemu sprzątaniu,
- zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz
- zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- Należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- Zaleca się przygotowanie i umieszczenie w określonym miejscu (łatwy dostęp) potrzebnych numerów telefonów, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych.
- Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach podmiotu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus oraz gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
Szczegółowa procedura dotycząca zasad postępowania w przypadku podejrzenia u dzieci zarażenia koronawirusem
§ 1
- W przypadku zauważenia objawów m.in.:
- gorączka powyżej 37,5°C
- kaszel
- duszności
- brak węchu i smaku
- inne niepokojące objawy
należy zawiadomić dyrektora oraz rodziców dziecka – jak najszybciej.
- Dziecko z objawami należy odizolować od osób zdrowych umieszczając go w przygotowanej izolatce (gabinet pielęgniarki). Dziecko pozostawać będzie pod opieką pracownika wyznaczonego przez dyrektora. Pracownik zobowiązany jest do założenia stroju ochronnego (fartuch, maska, jednorazowe rękawiczki). Zalecana odległość od dziecka – 2m. We wspomnianym pomieszczeniu, w tym czasie nie może przebywać żadna inna osoba.
- O zaistniałej sytuacji dyrektor powiadania:
- SANEPiD w Nowym Mieście Lubawskim tel.: (+ 48) 222 500 115;
- Organ prowadzący GMINĘ KURZĘTNIK tel.: (56) 474-82-81.
- Po przyjeździe rodziców dziecko pozostaje pod ich opieką. Rodzice podejmują decyzję o dalszym postępowaniu.
- Dalsze działania podejmuje dyrektor w porozumieniu z SANEPiDem, Organem prowadzącym i o podjętych decyzjach niezwłoczne informuje rodziców i pracowników placówki.
- W przypadku ewentualnych objawów u personelu placówki, należy stosować się do odpowiednich punktów powyższej procedury.
POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA
- Do pracy w placówce mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
- Wyznacza się i przygotowuje (m.in. wyposażone w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący) pomieszczenie (gabinet pielęgniarki), w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych.
- Przy podejrzeniu wystąpienia zakażenia u dziecka należy powiadomić dyrektora.
- Dyrektor wyznacza odpowiednią osobę do przejęcia opieki nad dzieckiem w izolatce, nauczyciel/ opiekun żłobka informuje rodziców bądź opiekunów.
- Dziecko pod opieką wyznaczonej osoby pozostaje w izolatce do czasu przyjazdu rodzica/ opiekuna.
PROCEDURA POSTĘPOWANIA NA WYPADEK ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM LUB ZACHOROWANIA NA COVID-19
§ 1
- W przypadku wystąpienia niepokojących objawów u pracowników nie powinni oni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem. O fakcie powiadomić też niezwłocznie dyrektora.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem niezwłocznie odsuwa się go od pracy i wstrzymuje przyjmowanie kolejnych dzieci.
- Dyrektor powiadamia o tym fakcie właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosuje się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w przedszkolu procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.)W razie zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- Ustalenia listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach przedszkola/ żłobek, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie dokonuje wicedyrektor wraz z obsługą.
- Wdraża się zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
Procedura szybkiej ścieżki komunikacji z rodzicami/ opiekunami w związku z organizacją pracy w placówce w czasie zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID – 19.
§ 1
W związku z zapobieganiem COVID-19 i dbałością o bezpieczeństwo dzieci, rodziców/ opiekunów oraz pracowników wprowadza się Procedurę szybkiej ścieżki komunikacji z Rodzicami/ opiekunami prawnymi w związku z organizacją pracy w placówce w czasie zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID – 19.
§ 2
- Rodzice/ opiekunowie są zobowiązani do pozostawienia aktualnych danych kontaktowych: numer telefonu, adres mailowy, numer telefonu do zakładu pracy.
- Dane kontaktowe rodziców/ opiekunów prawnych przechowywane są w formie osobnego dokumentu dołączonego do teczki wychowawcy oraz w gabinecie wicedyrektora.
- Każdorazowa zmiana danych kontaktowych podanych do wiadomości w żłobku/ przedszkolu podlega natychmiastowej aktualizacji.
§ 3
- W przypadku wystąpienia u dziecka niepokojących objawów chorobowych, Rodzic/opiekun jest natychmiast powiadamiany telefonicznie o zaistniałej sytuacji. Połączenie jest wykonywane z telefonu stacjonarnego przedszkola 56 649 87 23 lub sytuacjach nagłych z prywatnego telefonu komórkowego pracownika placówki.
- Rodzice, opiekunowie są zobowiązani do każdorazowego odbierania połączeń telefonicznych przychodzących z placówki.
- W sytuacji, gdy rodzic/opiekun nie odbiera telefonu zobowiązany jest do niezwłocznego oddzwonienia.
- Z Przedszkolem i Żłobkiem Rodzic może kontaktować się wykorzystując:
- Telefon: 56 649 87 23 lub nr telefonu, z którego wykonane było połączenie do rodzica.
- Pocztę elektroniczną: kontakt@zlobek-kurzetnik.pl
- Zobowiązuje się rodzica/ opiekuna do niezwłocznego tj. do 1 godz. odbioru dziecka z placówki licząc od momentu przekazania informacji o stanie zdrowia dziecka.
§ 4
Rodzice/ opiekunowie oraz pracownicy placówki są zobowiązani do zapoznania się z treścią niniejszej Procedury oraz do bezwzględnego stosowania jej postanowień.
§ 5
- Dane kontaktowe i dane osobowe dotyczące dziecka i jego rodziny będą przetwarzane przez Gminny Zespół Opiekuńczo- Wychowawczy w Kurzętniku i przekazane odpowiednim służbom sanitarnym w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia zachorowania na COVID- 19 na terenie placówki.
- Administratorem danych osobowych jest Gminny Zespół Opiekuńczo- Wychowawczy, ul. Kościuszki 36, 13-306 Kurzętnik. Kontakt z Administratorem danych możliwy jest pod nr tel. 56 649 87 23 oraz mailowo kontakt@zlobek-kurzetnik.pl
- Dane osobowe, numery telefonów będą przetwarzane wyłącznie w celach związanych z realizacją wyżej wskazanych celów przez administratora i nie będą przetwarzane dla celów marketingowych lub w sposób zautomatyzowany.
§ 6
Procedura wchodzi w życie z dn. 31.12.2020 i obowiązuje bezterminowo.